VASTLANÄDAL EESTIS


Kolm aastat tagasi alguse saanud Euroopa Liidu programmi „Erasmus+“ poolt kaasrahastatud projekt „Traditsioonid ja kaasaegne tehnoloogia“ hakkab jõudma lõpule. Osalesid kuus riiki – Ungari, Ühendkuningriik, Poola, Portugal, Soome ja Eesti. Ühiseks eesmärgiks oli tutvuda rahvatraditsioonidega meil ja mujal ning just ajal, kui pühad täies hoos. Nii oli meie õpilastel võimalus tähistada Soome iseseisvuspäeva detsembris koos naaberrahvaga, lastekaitsepäeva Ungaris, suvistepühasid Portugalis, jõulusid Inglismaal, mardiüritustest osa võtta Poolas. Ainult Eestile oli kolme aasta pikkune aeg mänginud vingerpussi – kui meie kord oli tutvustada vastlapäeva, siis juhtus see olema koolivaheajal, mitte enam kooliveerandi sees nagu tollal, kui kokkulepe sai sõlmitud. Otsustasime siiski jääda esialgsete plaanide juurde ja korraldada vale-vastlanädala.

Nädala tegemistest:

Esimesel päeval kohtusid kõik kell 8.00 koolis. Esimeses tunnis mängisime erinevaid tutvumismänge, mis meie kooli õpilased olid ette valmistanud.
Peale üksteisega tutvumist jaguneti gruppidesse ja kohalikud õpilased tutvustasid koolimaja.
Päev jätkus arvutiklassis, kus esitati slaide iga riigi vastlapäeva traditsioonidest.
Hoolimata vilust ilmast ning kergest vihmast, vaadati ringi Häädemeestel – muuseumis, raamatukogus, Miikaeli kirikus ja seltsimajas.  (Alison Moora, 8. klass)

Teisipäeval läksime kohe arvutiklassi, kus me töötasime Kuldvillaku mängu kallal kaks tundi. Koostasime küsimusi kolme aasta jooksul käsitletud pühade ja külastatud riikide kohta.  Peale seda läksime töötubadesse. Õpetaja Liie juures tegime lõngast käepaelu. Õpetaja Triinu juures tegime traatidest ja pärlitest putukaid. Peale seda sõitsime Jõulumäele. Lootsime kelgutada, aga sel aastal jäi tali taeva ning nägime ainult kunstlund.
Algas aaretejaht! Liikusime Jõulumäelt Tahkuranna kooli poole. Tee peal tuli leida 4 koodi, mille abi sai avada aardekasti. Võistkondi oli viis. Kasti avamine ei olnudki nii lihtne, iga rühm katsetas mitu korda enne, kui ühel võistkonnal õnnestus avada maiustusi täis aardekirst.
Järgnes rahvastepall. Peale mängu läksime Tahkutaresse pitsat sööma ja siis koju. Õhtul otsustas iga pere ise, mida koos külalisega ette võeti, kas mindi saali võrkpalli mängima või mängiti kodus lauamänge.
See siis oli teisipäev. (Helena-Liis Heliste, 7. klass)
Kesknädalal viisime oma külalised Tallinna. Tutvustasime Eestit kui mereriiki – Meremuuseum ja Lennusadam olid selleks suurepärased kohad. Loomulikult ei puudunud programmist jalutuskäik vanalinnas.


Neljapäeval käisime Kurgjal. Me startisime kooli eest juba kell 8, nagu olime startinud ka eelmisel hommikul, kui käisime Tallinnas. Sõit oli pikk ja väsitav, kuid kohale jõudes ütles “Tere!” külm talvine tuul, mis äratas meid koheselt. Jagunesime gruppideks. Üks grupp läks lauta, kui teine grupp tegi hobusega vastlasõitu. Meie grupp läks esimesena lauta, kus olid lehmad ja lambad. Meile räägiti kunagisest loomatoidu valmistamisest ja karjakasvatusest. Peale laudast tulekut liikusime edasi vastlasõitu tegema, mis oli üllatavalt lõbus. Vastlasõit tehtud läksime tuppa ja mängisime vanu vastlamänge, nt keerutasime vurri ja panime seale saba taha. Mängud mängitud hakkasime sööma. Meid kostitati imemaitsva mulgipudruga ning seejärel asusime me tagasiteele Pärnusse. Pärnus veetsime me veidi aega Kaubamajakas ja sealt liikusime edasi jala Perona Bowlingusse. Ja jälle olid järgmised 2 tundi lõbusalt sisustatud. Sealt liikusime liinibussiga kodupoole ja oligi õhtule jõudnud järgmine tegevuste rohke päev. (Annaliisa Suigusaar ja Mia Parik, 6. klass)Nagu iga teine koolipäev, pidime ka reedel kell 8 koolis olema. Kõigepealt töötasime välja juhendid koomiksi ja kuldvillaku loomiseks. Seejärel sõitsime Kabli Looduskeskusesse. Lahke pererahvas jagas teadmisi meie looduslikest kooslustest - puudest, lindudest, loomadest, kaladest ja metsanduse ajaloost ning tegime lühikese tuuri keskuse lähedusse jääval loodusrajal.
Peale kerget einet mängisime Kuldvillakut, mille koostasime eelnevatel päevadel ning külalistele jagati pidulikult tunnistused Eestis veedetud nädala kohta.
Nädala lõpetas Playback, mida külalised nautida said. (Rihard Tari, 7. klass)


Külalised meist:
Mis meeldis? - Eesti mets ja maastik! Pealinn! Kurgja ja koduloomad! Et sai kogeda uusi asju ja maitseid! Retk metsas! Meri! Et eestlased tähtsustavad oma traditsioone! Saalis võrkpalli mängida! Inimesed! Uued sõbrad! Lume nägemine!
Mis üllatas? - Kui sarnased on meie kultuurid! Segu maal elamisest ja maaelu edenemisest. Et väga väike kool eksisteerib ja töötab ning on riigile oluline! Et sel aastal põhjapoolsetes riikides puudub lumi. Värvilised majad! Kui puhas Eestis on! Kui erinev on elu maal! Kui sõbralikud on inimesed! Et Häädemeeste on nii väike! Et õhtusööki süüakse nii vara!
Kuigi traditsioonilist vastlailma ei tulnud ja lund ei olnud, et nädal oli pikk ja väsitav, on põhjust rahul olla. Saime tutvustada oma väikest koduriiki ja koduküla lähematele ja kaugematele külalistele, näidata oma elamiseviisi.
Meil põhjust uhkust tunda, et meil on suurepärased õpilased ja pered, kes külalisi nädala jooksul võõrustasid ning õpilaste siinviibimise korraldamisele kaasa aitasid. Aitäh Timmu Kiiver, Mariann Mäger, Loreen Leppikson, Rihard Tari, Siim Õitspuu, Mia Parik, Annaliisa Suigusaar, Helena-Liis Heliste, Carolin Mihhailova, Crete Luik, Alison Moora, Kätlin ja Karl-Magnus Pruul!
Suur tänu abi ja toetuse eest, Allikapärl OÜ ja Katrin Allikas, Miikaeli kirik ja Tauno Teder, Häädemeeste muuseum ja Tiiu Pukk, Häädemeeste raamatukogu ja Mai Sepp, Tahkuranna Lasteaed-Algkool ja Argo Linnamäe, Jõulumäe Tervisespordikeskus, Tahku Tare, Tallinna Linnateater, Kohvik Oivaline Tervislik Tort, Kabli Looduskeskus, Trahter Magic!
Eriline tänu kooli köögile, et jõudsite iga päev külaliste söömisharjumustega arvestada!
Suur tänu kogu kooliperele korda läinud projektinädala eest!


Kajastus Häädemeeste FB lehel

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar